Sport

Najczęstsze urazy podczas biegania

• Zakładki: 114


Bieganie to doskonała forma uprawiania aktywności fizycznej, która niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Dzięki niemu możesz zrzucić zbędne kilogramy, przebywać częściej na świeżym powietrzy i poprawić swoją ogólną kondycję. Niestety, bieganie niesie za sobą ryzyko doznania kontuzji, które najczęściej wynikają z braku odpowiedniego przygotowania fizycznego. Poniżej prezentujemy listę najczęstszych urazów występujących podczas biegania.

Uszkodzenie kolana

Jak się okazuje, kolana biegaczy są szczególnie narażone na kontuje, a z ich uszkodzeniem boryka się wiele osób. Ból powstających w przypadku uszkodzenia kolana jest przeważnie umiejscowiony w przedniej części kolana i w okolicach rzepki. Najczęściej ból kolana można leczyć poprzez odpoczynek, kilku lub kilkunastodniową przerwę w bieganiu oraz wykonywaniu delikatnych ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Zapalenie ścięgna Achillesa

Bardzo popularnym wśród biegaczy rodzajem kontuzji są urazy kostki, a w szczególności zapalanie ścięgna Achillesa. Najczęściej jest ono spowodowane przeciążeniem i nadmiernym wysiłkiem. Ból powstały na skutek zapalenia jest nieprzyjemny i odczuwalny w tylnej części pięty oraz dolnej części łydki. Brak leczenia urazu może przyczynić się do nasilania bólu i rozerwania ścięgna, co będzie wiązać się z konicznością podjęcia operacji. Dlatego, jeśli odczuwamy ból, koniecznie odpoczywajmy, aby zredukować stan zapalny.

Naciągnięcie ścięgien udowych

Podczas biegania jesteśmy narażeni na naciągnięcie wielu różnych mięśni, jednakże najczęściej problem ten dotyczy ścięgna podkolanowego. To ogromny mięsień znajdujący się na spodzie uda, który odgrywa znaczną rolę podczas biegania. Warto zapobiegać naciągnięciu tego mięśnia, ponieważ w skrajnych przypadkach może ono prowadzić do jego całkowitego zerwania. Dlatego pamiętaj o prawidłowym rozgrzaniu się przed treningiem i dostosowaniu tempa biegania do swoich realnych możliwości.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
247 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *