Psychologia

Jak poprawić relacje rodzinne?

• Zakładki: 307


Nie ma wątpliwości co do tego, że relacje rodzinne mają ogromny wpływ na nasze życie. Ich jakość oddziałuje na nasze umiejętności społeczne, stan zdrowia psychicznego, fizycznego, a także rozwój kariery. Jeżeli Twoje relacje rodzinne nie są poprawne, możesz czuć się nieszczęśliwy, a w konsekwencji nadużywać różnych substancji i nabywać uzależnienia. Pamiętaj, że zawsze jest czas na zmiany, dlatego spróbuj poprawić relacje rodzinne już dziś! Od czego zacząć? Poniżej nasze wskazówki:

Zrób sobie spis myśli

Weź czystą kartkę i spisz na niej wszystkie swoje myśli oraz uczucia, które są w Tobie ukryte. Dzięki temu, będziesz w stanie lepiej zrozumieć co najbardziej Cię trapi oraz co chcesz w związku z tym zmienić. Zastanów się i zapisz w jaki sposób możesz dokonać zmiany swojej sytuacji. Pamiętaj, że nie musisz wychodzić poza swoją strefę komfortu, wypisz rzeczy, które możesz realni wykonać.

Sporządź plan działania

Po spisaniu wszystkich myśli i uczuć na kartce papieru, następne co musisz zrobić, to sporządzić dokładny plan działania. Określ kiedy zamierzasz odbyć rozmowę z rodziną, ponieważ ustalenie konkretnego terminu pomoże Ci w odkładaniu tego na bok. Zastanów się też o czym chcesz rozmawiać i w jaki sposób chcesz to zrobić. Weź pod uwagę to, że Twoim adresatem też będzie człowiek, który ma emocje, dlatego pamiętaj o byciu miłym i wyrozumiałym. Musisz też wiedzieć jakie są Twoje oczekiwania, czyli co chcesz osiągnąć tą rozmową, dlatego zapisz to i staraj się do tego dążyć.

Co jeśli boisz się rozmowy twarzą w twarz?

Może zdarzyć się tak, że bardzo chcesz porozmawiać z członkiem Twojej rodziny, ale nie potrafisz tego zrobić twarzą w twarz, bo np. boisz się, że pod wpływem emocji zapomnisz tego, co chcesz powiedzieć. Postaraj się w takiej sytuacji znaleźć alternatywny sposób, poprzez który poinformujesz o tym co Cię trapi. Możesz sporządzić list i go wręczyć do przeczytania, możesz wysłać e-mail, możesz też zrobić to drogą telefoniczną. Często taka forma może okazać się lepsza niż tradycyjne spotkanie, ponieważ może ochronić nas przed ewentualną bójką. Najważniejsze jest to, by spróbować, ponieważ uzewnętrznienie swoich utrapień oczyści Cię oraz sprawi, że poczujesz się lepiej pod względem psychicznym.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
476 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *