Psychologia

5 oznak, że Twój partner ma narcystyczną osobowość

• Zakładki: 67


W każdym związku zdarzają się momenty, w których jedna z osób ma poczucie, że jej partner jest samolubny i skupia się wyłącznie na sobie. Narcystyczne zachowanie charakteryzuje się aroganckim myśleniem oraz egocentryzmem, czyli stawianiem siebie w centrum. Osoby narcystyczne są często zarozumiałe, a także manipulujące. Jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że Twój partner ma narcystyczną osobowość?

Nie jest empatyczny

Osoba empatyczna to taka, która jest silnie związana z emocjami partnera, rozumie co czuje oraz potrafi współczuć. Empatia w związku przyczynia się do okazywania sobie szacunku oraz wzajemnego bycia miłym dla siebie. Jak się jednak okazuje, osoby narcystyczne są często pozbawione tej cechy i nie potrafią postawić się w sytuacji partnera. Nie chcą zaangażować siebie i swojego czasu w zrozumienie partnera, zrozumieć jego uczucia, a także z góry zakładają, że mają rację, natomiast ich partner absolutnie nie.

Źle reaguje na krytykę

Osoby narcystyczne są wyjątkowo zapatrzone w siebie – nie potrafią brać odpowiedzialności za swoje życie, czyny oraz decyzje, nawet wtedy, gdy ewidentnie się mylą. Zwrócenie im w związku z tym uwagi bardzo często wywołuje z ich strony negatywną reakcję na przedstawioną krytykę. Często bywają opryskliwe i agresywne.

Ma potrzebę bycia podziwianym

Narcyz ma nieustanną potrzebę bycia chwalonym i podziwianym, zarówno od partnera, rodziny, jak i przyjaciół, a nawet osób im nieznajomych. Aby zaspokoić to pragnienie, narcystyczny partner bardzo często flirtuje z innymi osobami, co może negatywnie wpływać na związek.

Ma niską samoocenę

Narcystyczni partnerzy mają bardzo rozbujałe ego, fantazjują na temat swojej wielkości, jednakże ich samoocena jest bardzo często niska. Często brakuje im pewności siebie, co przekłada się na potrzebę ciągłej uwagi i aprobaty ze strony innych osób.

Umniejsza Ci przy innych

Osoby borykające się z narcyzmem bardzo często krytykują swoich partnerów, często także w obecności innych osób. Wierzy w to, że jest najmądrzejszy, a jego zdanie jest najlepsze, traktuje innych jak głupców.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
172 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *