Jednym z niezbędnych elementów dla każdego początkującego malarza, architekta czy rysownika jest szkicownik. To właśnie w nim możemy rozrysować wstępny projekt swojego dzieła i zaplanować dalszą pracę nad nim. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, by wybrać odpowiedni dla nas szkicownik?
Szkicownik a technika — rodzaj papieru
To, jakie szkicowniki do rysowania wybieramy, zależy przede wszystkim od wykorzystywanych przez nas technik. Możemy bowiem używać tradycyjnego ołówka lub węgla albo zdecydować się na flamastry, kredki, akwarele, czy nawet pastele. Musimy wiedzieć, że techniki wodne wymagają wykorzystania znacznie grubszego papieru, jeśli chcemy uniknąć marszczenia się kartek pod wpływem wody. Minimalna gramatura to 300 g/m2. Do farb akrylowych możemy wybierać nieco cieńsze warianty papieru, ale gramatura nie powinna być niższa nić 200g/m2.
Wielkość i kształt szkicownika
Jakiej wielkości szkicownik najlepiej będzie kupić? Dużo zależy od tego, czy planujemy zabierać go ze sobą. Jeśli tak, to dobrze będzie wybrać szkicownik w formacie A5 i mniejszym, by bez problemu zmieścił się do naszej torebki lub małego plecaka. Najpopularniejsze i najczęściej produkowane są szkicowniki w formie prostokąta, ale możemy także dostać bloki z kartkami w kształcie kwadratu. Dodatkowo do wyboru mamy także formę klejoną, szytą lub kartki na spirali. Szkicowniki szyte charakteryzują się największą trwałością. Tutaj wybór zależy głównie od naszych osobistych preferencji.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym ldsklep.pl.
Fot. Shutterstock