Zdrowie

Urządzenia medyczne — które z nich powinny znaleźć się w każdym domu?

• Zakładki: 47


Profilaktyka oraz obserwacja sygnałów wysyłanych przez organizm to bardzo ważne aspekty, które stanowią najlepszą drogę do zdrowia. Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę, że prowadzenie zdrowego trybu życia i dbanie o siebie jest znacznie tańsze i przyjemniejsze niż przymus poddawania się najróżniejszym terapiom w razie zachorowania na jakąkolwiek chorobę. Warto więc mieć w domu przynajmniej podstawowe urządzenia medyczne, które pomogą nam kontrolować stan zdrowia. O jakich urządzeniach mowa?

Termometr

Większość osób z całą pewnością ma w domu termometr. To właśnie on pokazuje nam czy my lub nasi bliscy nie mają podwyższonej temperatury ciała. Mimo że za optymalną temperaturę uznaje się 36,6°C, to może się ona wahać. Wpływ na to ma przede wszystkim czas oraz miejsce, w którym się ją mierzy. Najniższą temperaturę ciała możemy zaobserwować w nocy około godziny 3, a najwyższą między 18 a 20 wieczorem. Na rynku znajdziemy termometry elektroniczne, bezdotykowe oraz laserowe. Pamiętajmy, że im wyższa cena termometru, tym dokładniejszy pomiar możemy uzyskać.

Ciśnieniomierz

W ciśnieniomierz powinny zaopatrzyć się głównie osoby z chorobami serca, nadciśnieniem oraz będące po 40. roku życia. W ich przypadku codzienny pomiar to konieczność. Jednak ciśnieniomierz przydaje się także doraźnie między innymi przy bólu głowy. Dzięki temu w łatwy sposób dowiemy się, czy przyczyną złego samopoczucia nie jest spadek bądź wzrost ciśnienia. Kupując tego typu urządzenia medyczne, warto wybierać modele łatwe w obsłudze. Częściej polecany jest ciśnieniomierz naramienny, ponieważ nadgarstkowy może nie dawać nam wiarygodnego pomiaru. Jest to spowodowane różnicą średnicy naczynia krwionośnego w nadgarstku w porównaniu do naczynia naramiennego.

Pulsoksymetr

Pulsoksymetr jest niewielkim urządzeniem najczęściej zakładanym na palec. Z jego pomocą możemy zmierzyć saturację, czyli stopień wysycenia hemoglobiny tlenem. Im stopień ten jest wyższy, tym wyższa będzie saturacja. Urządzenie szczególnie przydaje się w profilaktyce pacjentów z chorobami układu oddechowego i krążenia. Wynik saturacji na poziomie 95-100 informuje nas o tym, że nasz organizm jest właściwie dotleniony. Niższe wartości wskazują na niedotlenienie, które powinno być wyraźnym sygnałem ostrzegawczym. Jeśli wartość saturacji utrzymuje się na poziomie niższym niż 92 przez dłuższy czas, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się ze służbami medycznymi.

Posiadanie w domu kilku podstawowych urządzeń medycznych pomoże nam w każdej chwili sprawdzić, czym może być spowodowane nasze złe samopoczucie. 

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem medycznym Cezal24.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
81 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *