Relaks

Rozmiary patelni — jakie warto mieć w domu?

• Zakładki: 16


W każdej kuchni znajdziemy przynajmniej jedną patelnię. Bez niej smażenie potraw byłoby nieco skomplikowane. Większość z nas zapatruje się w patelnie w różnym rozmiarze, na których możemy przygotowywać wiele dań. Które konkretnie warto mieć w zanadrzu?

Średnica patelni — jak zrozumieć wymiar?

Na rynku dostępne są różne rozmiary patelni, ale bardzo często średnica podana przez producenta nie jest jasnym wyznacznikiem dla klientów. Jak się ją mierzy? Zawsze od brzegu do brzegu, czyli w najszerszym miejscu patelni. Nie informuje nas to jednak, jak duża jest powierzchnia robocza, czyli dno patelni. W ten sposób powinniśmy to zawsze interpretować.

Duża czy mała patelnia? Dla ilu osób?

Tak jak duży garnek, tak i w każdym domu powinna znaleźć się przynajmniej jedna duża patelnia. Dla dwóch osób poleca się głównie patelnie o średnicy 24-28 centymetrów. Duża zależy też od tego, w jaki sposób będziemy patelnie wykorzystywać. Wyłącznie smażeniu mięsa, ryb i jajek posłuży patelnia do 24 centymetrów. Jeśli jednak planujemy nasze potrawy dusić i smażyć, lepszym wyborem będą patelnie 28-centymetrowe. Analogicznie dla większej ilości osób minimalna średnica patelni powinna wynosić właśnie 28 centymetrów. Mniejsze mogą nas skazać na gotowanie na raty, co jednocześnie wydłuży czas oczekiwania na posiłek.

Jak ułatwimy sobie wybranie odpowiedniej patelni? Dobrym rozwiązaniem będzie wzięcie pod uwagę przede wszystkim ilości przygotowywanych porcji i osób, dla których będą przyrządzane posiłki.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
21 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *