Zdrowie

Ortoptysta a optometrysta – czym się różnią?

• Zakładki: 22


Optometrysta i ortoptysta zajmują się zdrowiem oczu jako narządu wzroku. Choć nazwy ich specjalizacji brzmią podobnie, mają inne zadania. Jakie? Do którego eksperta udać się w przypadku pogorszenia widzenia, który zaś pomoże w rehabilitacji oczu i wzroku po chorobie, zabiegu, operacji, w przypadku zdiagnozowanej wady? Dowiedz się!

Kim jest i czym zajmuje się optometrysta?

Optometrysta jest specjalistą z zakresu diagnozowania i leczenia zaburzeń wzroku. Podczas gdy okulista jako lekarz zajmuje się zarówno zmysłem wzroku, jak i okiem jako narządem, optometrysta, który lekarzem nie jest, skupia się wyłącznie na tym pierwszym. Warto się do niego zgłosić w przypadku pogorszenia widzenia. Podczas wizyty optometrysta wykonuje szczegółowe pomiary zaawansowania wady wzroku. Może skierować pacjenta z poważną wadą lub objawami choroby do okulisty. Może też dobrać okulary bądź soczewki kontaktowe, a także wdrożyć rehabilitację z pryzmatami i innymi przyrządami.

Kim jest i czym zajmuje się ortoptysta?

Ortoptyka natomiast jest dziedziną diagnozowania i terapii wad wzroku takich jak zez czy niedowidzenie za pomocą ćwiczeń (z przyrządami optycznymi lub nie). Ortoptysta nie jest lekarzem, nie zapisuje ani nie przeprowadza operacji – to może zrobić jedynie lekarz, a więc okulista. Rolą ortoptysty jest prowadzenie treningu oczu w taki sposób, by funkcje układu wzrokowego zostały albo przywrócone, albo przynajmniej usprawnione.

Do kogo się umówić: optometrysty czy ortoptysty?

Z wszelkimi poważnymi objawami, dolegliwościami i zmianami w obrębie narządu wzroku powinno się bezzwłocznie udać do lekarza – okulisty. Wizyta u optometrysty to dobre rozwiązanie w przypadku pogorszenia widzenia z bliska lub daleka, zmęczenia oczu objawiającego się rozmyciem wzroku i podobnych objawów. Specjalista dysponuje sprzętem i przeprowadza badania, by następnie wdrożyć terapię lub skierować pacjenta do innego eksperta. Optometrysta to także osoba, która dobiera właściwą korekcję wzroku: okulary, soczewki.

Wizytę u ortoptysty najczęściej umawia się po konsultacji z okulistą bądź optometrystą. Ten specjalista dobiera i prowadzi rehabilitację narządu wzroku w przypadku zaburzeń ruchomości oczu, widzenia obuocznego. Planuje ćwiczenia i pokazuje pacjentowi, jak wykonywać je w domu. W efekcie wyprowadza z wad takich jak zez, oczopląs, zaburzenia widzenia. Jeśli ze względu na stan zaawansowania lub podłoże wady wyleczenie nie jest możliwe, ortoptysta doprowadza wzrok do najlepszej postaci dostępnej w danym przypadku.

Optometrysta i ortopstysta przyjmują zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Okw.com.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
85 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *