Zdrowie

Jak dbać o chory staw kolanowy

• Zakładki: 23


Problemy ze stawami kolanowymi dotykają mnóstwo osób w różnym wieku. Świeże schorzenie można wyleczyć w miarę szybko, ale wieloletnią chorobę zwyrodnieniową już znacznie dłużej. Stan zapalny może obejmach różne elementy np.: kaletkę, błonę maziową, ciało tłuszczowe Hoffy czy staw rzepkowo-udowy. Właściwe rozpoznanie i podjęcie skutecznych kroków zaradczych to klucz do szybszego powrotu do sprawności i życia bez bólu.

Objawy zapalenia stawu kolanowego

Przede wszystkim pojawia się ból przy ruchu i ucisku. Najczęściej tym dolegliwościom towarzyszy opuchlizna oraz ograniczenie ruchowe kończyny w stawie. Skóra w miejscu urazu jest cieplejsza i zaczerwieniona, a czasami pojawia się dodatkowo trzeszczenie w kolanie. Dlaczego dochodzi do zapalenia stawu kolanowego? Przyczyn jest sporo. Przede wszystkim powstaje on na skutek urazów mechanicznych, wad wrodzonych i nadwagi, kiedy dochodzi do przeciążenia stawu. Za schorzenie często odpowiadają też infekcje wirusowe, grzybicze i pasożytnicze oraz choroby metaboliczne jak RZS.

Jak leczyć zapalenie stawu kolanowego

Musisz odciążyć uszkodzony staw, aby mógł się zregenerować. Następnie do się do specjalisty, który wykona dokładną diagnostykę urazu. Prawidłowe rozpoznanie eto gwarancja szybszego powrotu do zdrowia i poprawienie komfortu życiowego. Stosuj równolegle dietę bogatą w warzywa i owoce, które pełne są cennych składników odżywczych. Występuje w nich choćby witamina C i flawonoidy, które hamują starzenie się organizmu. Jedz również tłuste ryby pełne cennych tłuszczy omega 3, które biorą udział w odbudowie tkanek oraz wzbogać jadłospis o produkty z kolagenem (białko które buduje mięśnie i stawy). 

Oprócz tego warto udać się do dobrego fizjoterapeuty, który zaproponuje odpowiedni zestaw zabiegów fizykalnych. Jeśli nie masz sprawdzonej placówki, poszukaj przez wyszukiwarkę. Wpisz frazę wraz  z miastem np.: „rehabilitacja Gdańsk„, aby wyświetliło się wiele linków do różnych poradni rehabilitacyjnych. 

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
27 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *