Zdrowie

Endokrynolog – lekarz, który zadba o nasze hormony

• Zakładki: 24


Dzisiaj, gdy wszyscy pędzimy często zdrowie stawiamy na drugim miejscu. Niestety, takie podejście sprawia, że gdy trafiamy do lekarza z różnego rodzaju objawami, często okazuje się, że mogliśmy pojawić się wcześniej i zapobiec postępowi choroby. Niezwykle podstępne są choroby układu hormonalnego, bowiem to on determinuje jak nasz organizm działa. Zapraszamy do lektury poniższego, krótkiego materiału, w którym przybliżamy, kiedy warto zgłosić się do endokrynologa i zadbać o swoje zdrowie.

Układ hormonalny nazywany jest inaczej dokrwiennym i pełni w naszym organizmie bardzo ważną rolę bowiem odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie m.in. metabolizmu, dobre samopoczucie, pracę mięśni, energię, poziom cukru we krwi, odporność a także płodność. Zaburzenia tego układu prowadzą do wielu schorzeń, które na pierwszy rzut oka nie dają jednoznacznych objawów. Dlatego też, gdy pacjenci trafiają do endokrynologa, najczęściej ma to miejsce po licznych i nieudanych próbach diagnozy u innych lekarzy.

Jakie objawy daje układ hormonalny i kiedy zgłosić się do endokrynologa?

Gdy obserwujesz u siebie poniższe objawy, to znak, że warto odwiedzić gabinet lekarski:

  • nagła utrata wagi lub nagły przyrost wagi bez zmiany stylu życia,
  • chroniczne zmęczenie oraz duża drażliwość,
  • nieuzasadniona senność i złe samopoczucie,
  • nadmierne wypadanie włosów lub nadmierne owłosienie a także osłabienie paznokci, trądzik lub inne nagłe zmiany skórne,
  • częste uczucie zimna lub gorąca, nadmierna potliwość lub duszności,
  • częste bóle głowy, obrzęki stóp, dłoni, a także wokół szyi
  • zaburzenie cyklu u kobiet, bóle piersi, mlekotok, trudności z zajściem w ciążę lub utrzymania ciąży oraz ginekomastia u mężczyzn i obniżone libido.

Lekarz wówczas przeprowadzi szczegółowy wywiad i zleci konieczne badania laboratoryjne, by zdiagnozować przyczynę zmian i wdrożyć skuteczne leczenie endokrynologiczne. Wśród wielu diagnozowanych schorzeń endokrynologicznych można wymienić m.in. problemy z tarczycą: niedoczynność (w tym również chorobę Hashimoto) lub nadczynność a także zespół Cushinga, choroby przysadki mózgowej, PCOS (zespół policystycznych jajników), cukrzycę typu 2, otyłość czy nowotwory.

Gdzie szukać pomocy u endokrynologa?

Warto w takiej sytuacji zgłosić się do doświadczonego endokrynologa, który zaopiekuje się pacjentem nie tylko na etapie diagnozy, ale również leczenia. Dodatkowo, poza leczeniem farmakologicznym lub operacyjnym, niezwykle istotna jest również zmiana po stronie pacjenta i jest to m.in. diety, stylu życia i wdrożenia innych zmian, które traktuje się jako element terapii poszczególnych zaburzeń hormonalnych. W poradni H-T Centrum w Tychach znajdziemy doświadczonych i niezwykle zaangażowanych lekarzy, którzy wspierają w drodze ku zdrowiu swoich pacjentów, zapewniając wsparcie merytoryczne i mentalne.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą H-T Centrum Medyczne

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
54 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *