Relaks

Dlaczego warto czytać po angielsku na głos?

• Zakładki: 26


Czytanie po angielsku na głos to doskonała metoda na poprawę płynności wypowiedzi. Istnieją także inne pozytywne skutki takiej formy ćwiczeń. Dlaczego warto czytać po angielsku i o czym powinniśmy pamiętać, praktykując głośne czytanie po angielsku.

Czytanie po angielsku na głos poprawia płynność mówienia

Czytając po angielsku po cichu, nierzadko mamy tendencje do pomijania trudniejszych wyrazów lub ich skracania. Ponadto w tym czasie nie pracuje nasz aparat mowy, który również musi się wprawić do wymawiania nowych, często niełatwych dla nas słów. Czytanie po angielsku na głos rozwiązuje oba problemy – zmusza nas do zaangażowania, uniemożliwia wybierania drogi na skróty i umożliwia ćwiczenia aparatu mowy. Przekłada to się na swobodniejszą komunikację z innymi osobami – a płynność mówienia jest dla większości z nas największym wyzwaniem.

Czytanie po angielsku na głos – powtórka materiału i nauka nowego słownictwa

Czytanie po angielsku na głos angażuje dwa zmysły: wzrok oraz słuch. To znacząco zwiększa efektywność nauki, szczególnie u osób średniozaawansowanych i zaawansowanych. Również osoby początkujące powinny czytać po angielsku na głos, dzieląc jednak materiał na mniejsze partie, np. czytając akapit po akapicie. Czytając po angielsku na głos, z początku nie powinniśmy bowiem zwracać uwagi na to, ile rozumiemy z czytanego tekstu. Dopiero po przeczytaniu całego tekstu (lub akapitu), powinniśmy go przetłumaczyć, posiłkując się słownikiem języka angielskiego. Czytając na głos po angielsku, możemy więc powtarzać materiał z kursu i uczyć się nowego słownictwa.

Kursy z języka angielskiego prowadzone są różnymi metodami, które zapewniają nam naukę płynnego mówienia. Jednak ucząc się angielskiego we własnym zakresie, czytanie po angielsku na głos, gdy akurat nie mamy możliwości z nikim porozmawiać, jest najskuteczniejszym sposobem osłuchiwania się z własnym głosem i pokonywania bariery mówienia.

Artykuł powstał przy współpracy z Archibald Centrum Języków Obcych.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
225 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *