Lubisz motyle i chcesz wiedzieć o nich jak najwięcej? A może szukasz ciekawych, unikalnych miejsc do odwiedzenia? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest motylarnia. Sprawdź, czym różni się chociażby od muzeum motyli. Odwiedź motylarnię Rozewie, będąc nad morzem.
Motylarnia vs. muzeum motyli
Jeśli interesujesz się motylami bądź odwiedzasz różnego rodzaju muzea, na pewno słyszałeś już – a może nawet w nim byłeś – o muzeum motyli. Jest to miejsce, w którym obejrzysz obszerne plansze z martwymi motylami przymocowanymi np. za pomocą szpilek. Ich skrzydła rozpięte są tak, by prezentować osobom zwiedzającym wystawę wzory i kolory. Pod okazami dostępna jest nazwa, a nierzadko również opis gatunku. Dzięki muzeum motyli poznajesz motyle egzotyczne z całego świata, i to wcale nie wyjeżdżając z Polski.
Motylarnia z kolei to miejsce zgoła inne, choć dzielące z muzeum posiadanie motyli świata. Sensem istnienia motylarni jest pozwolenie odwiedzającym na rzeczywiste spotkanie z motylami egzotycznymi – żywymi, pełnymi energii, młodymi i starymi. Tutaj znajduje się wydzielona strefa dla jajeczek, gąsienic, kokonów. Goście motylarni mogą prześledzić pełny cykl życia motyla. Mało tego, motyle egzotyczne latają bezpośrednio wokół nich, nieoddzielone szybą ani siatką. Chętnie siadają na osobach, które zakładają kolorowe stroje i wykonują statyczne ruchy. To oznacza szansę na niepowtarzalne zdjęcia.
Jak wygląda pobyt w motylarni nad morzem?
Mieszkając lub spędzając urlop niedaleko Jastrzębiej Góry, możesz skusić się na wyprawę w kierunku przylądka Rozewie. Właśnie tam u podnóża starej zabytkowej latarni morskiej stoi największa w Polsce motylarnia nad morzem. Aby do niej wejść, kupuje się jednorazowy bilet. Czas spędzony wśród motyli z całego świata zależy tylko od odwiedzających. Na miejscu można nieodpłatnie robić zdjęcia i nagrywać filmy, spacerować, czytać książkę, wypoczywać w ulubiony sposób.
Ale przebywanie w pięknych okolicznościach przyrodniczych to nie wszystko. Motylarnia nad morzem Rozewie ma również walor edukacyjny. Wyżej w artykule pojawiła się informacja o strefie motylarni, w której można prześledzić cykl życia motyla. Ponadto na miejscu znajdują się plansze z nazwami i opisami gatunków motyli egzotycznych żyjących w Rozewiu, a w razie pytań można zwrócić się do wykwalifikowanych pracowników. Chętnie oprowadzają gości i opowiadają im historie czy ciekawostki, zdradzają motyle sekrety. To sprawia, że motylarnia jest doskonałym miejscem do lekcji przyrody lub biologii dla dzieci z przedszkola, podstawówki.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Motylarnia-rozewie.pl.
Zdj. Shutterstock