Relaks

Leje w bryczesach damskich — rodzaje i zastosowanie

• Zakładki: 17


Bardzo istotnym kryterium wyboru odpowiedniej pary damskich bryczesów jest lej. Zanim zdecydujemy się na konkretny model spodni jeździeckich, powinniśmy poznać kilka faktów na temat lejów. Jakie są ich rodzaje i do czego właściwie służą?

Po co nam lej w bryczesach damskich?

Nietrudno jest się domyślić, że bryczesy damskie muszą zapewniać jeźdźcowi maksymalny komfort, ale nie mniejsze znaczenie ma również bezpieczeństwo podczas jazdy. Bryczesy od zwykłych spodni lub legginsów wyróżnia występowanie leja. Jest to rodzaj wzmocnienia umieszczany w miejscach styku jeźdźca z siodłem. Jego zadaniem jest między innymi ochrona przed otarciami, zapobieganie szybkiemu niszczeniu się materiału bryczesów, a nade wszystko wzmocnienie stabilności i przyczepności w siodle. Jakie rodzaje leja mamy do wyboru?

Jaki rodzaj leja w bryczesach wybrać?

Wyróżniamy dwa rodzaje leja w bryczesach. Bryczesy pełnolejowe to takie, w których wzmocnienie biegnie po wewnętrznej stronie ud od połowy łydki aż po pośladki. Ten rodzaj poleca się głównie początkującym, bo wyraźnie zwiększa stabilność i świetnie trzyma się siodła. Bryczesy z lejem kolanowym wybierają zwykle jeźdźcy skaczący przez przeszkody oraz osoby z większym doświadczeniem. Krótki lej występuje tylko po wewnętrznej stronie kolan. Za jego największe zalety można uznać większą elastyczność i przewiewność. Ten podział może być wskazówką dla każdego, kto stoi przed wyborem swoich pierwszych bryczesów do jazdy konnej.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem jeździeckim equishop.com.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
42 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *