U coraz większej liczby pacjentów diagnozowane są choroby tarczycy. Jedną z nich jest Hashimoto, które niestety najczęściej prowadzi do niedoczynności tarczycy. Dowiedz się, jakie objawy daje Hashimoto, jakie są przyczyny choroby i jak ją leczyć.
Hashimoto – co to za choroba?
Hashimoto to przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Oznacza to, że chorobę Hashimoto wywołuje błędna odpowiedź autoimmunologiczna naszego organizmu, który błędnie odczytuje informacje o zagrożeniu. Efektem jest skuteczna i ciągła degradacja tarczycy, która latami może nie dawać żadnych objawów. Te pojawiają się najczęściej dopiero, gdy w wyniku trwającego latami zapalenia tarczycy dochodzi do jej niedoczynności lub sporadycznie nadczynności.
Objawy Hashimoto – kiedy należy udać się do lekarza?
W większości przypadków Hashimoto nie daje żadnych objawów. Niekiedy na początku wystąpienia choroby tarczyca może się powiększyć, by po czasie wrócić do pierwotnych rozmiarów. Najczęściej jednak objawy Hashimoto obserwujemy wraz z wystąpieniem objawów niedoczynności tarczycy:
- chroniczne zmęczenie i senność
- ciągłe uczucie zimna
- niskie ciśnienie tętnicze
- bladość
- sucha skóra
- wypadające włosy
- osłabione paznokcie
- nieuzasadnione tycie lub brak redukcji masy ciała mimo odpowiedniej diety
- zaparcia
- u kobiet zaburzenia cyklu
- problemy z pamięcią
- depresja
Hashimoto – diagnoza i leczenie
W przypadku występowania wymienionych objawów, należy zgłosić się do lekarza. W pierwszej kolejności zostanie wykonane badanie poziomu TSH – jednak w przypadku Hashimoto TSH może być prawidłowe. Dopiero oznaczenie fT4 oraz aTPO, a także USG tarczycy pozwala ostatecznie stwierdzić czy pacjent choruje na Hashimoto.
Nie znana jest metoda leczenia Hashimoto – w przypadku zapalenia tarczycy leczy się jej skutek, czyli jej niedoczynność lub nadczynność. Terapia zastępcza opiera się o podawania hormonów, które dawki są zmniejszane bądź zwiększane w zależności od aktualnych wyników badań. Niestety ani Hashimoto, ani niedoczynności tarczycy nie można wyleczyć. Terapię prowadzi się do końca życia, a dobrze dobierane leki skutecznie redukują objawy choroby i zwiększają komfort pacjenta.
Artykuł powstał we współpracy z H-T.Centrum.
Fot. Shutterstock.