Zdrowie

Czym zajmuje się okulista dziecięcy i kiedy warto do niego się udać?

• Zakładki: 24


Dzieci poznają świat poprzez obserwację, dlatego też bardzo ważne jest zadbanie o ich wzrok. Obecne środowisko pozwala na wybranie specjalisty najlepszego dla najmłodszych, co niezwykle ważne dla osób niechętnych wobec lekarzy. Dodatkowo dobrze wykwalifikowany okulista szybko, bez stresu i sprawnie zbada oczy nawet bardzo małych dzieci.

Kim jest okulista i czym się zajmuje?

Okulista to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu chorób oczu. Zajmuje się zarówno dolegliwościami narządu wzroku, jak i jego wadami, takimi jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm czy presbiopia. Do jego zadań zalicza się prowadzenie badań diagnostycznych m.in. widzenia (daltonizm), pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badania dna oka czy pomiar ostrości. Okulista przepisuje również leki, krople do oczu, a w niektórych przypadkach zaleca interwencje chirurgiczne. Specjalista ten jest zainteresowany również wieloma schorzeniami oczu, np. jaskrą, zaćmą, chorobami siatkówki czy rogówki, a także infekcjami i stanami zapalnymi.

Kiedy zgłosić się do okulisty z dzieckiem?

Zaleca się, aby pierwsza wizyta u okulisty dziecka odbyła się w wieku około 6 miesięcy. Specjalista wtedy sprawdza, czy pociecha ma prawidłowo rozwijający się wzrok oraz przeprowadza badanie w kierunku ewentualnych wad. Następnie, jeśli wyniki są prawidłowe, kolejna wizyta powinna odbyć się w wieku około 3-4 lat. Okulista oceni ostrość wzroku dziecka, badając jego reakcję na różne obrazki i litery. Jeśli ma ono problemy z widzeniem, warto udać się do okulisty wcześniej. Rodzice powinni zwracać uwagę na takie objawy jak np. nieregularny wzorzec ruchów oczu, trudności z nauką lub bóle głowy. W przypadku wystąpienia tych objawów warto umówić się na wizytę do specjalisty dziecięcego, który dokładnie zbada wzrok dziecka i zdiagnozuje ewentualne problemy. Ponadto należy przeprowadzać regularne badania oczu (co rok), nawet jeśli nie ma żadnych widocznych problemów, ponieważ niektóre choroby mogą przebiegać bezobjawowo.

Jakich lekarzy dla dzieci szukać?

Okulista dla dzieci to osoba, która powinna cechować się wysoką kulturą osobista, a także odpowiednim podejściem do najmłodszych. Dodatkowo warto poszukać specjalisty doświadczonego i mającego pozytywne opinie. Jednym z takich lekarzy, spełniających wszystkie kryteria jest okulista dziecięcy Łódź. Dzięki pasji oraz zaangażowaniu każde dziecko będzie prawidłowo zbadane i leczone. Jest to szczególnie ważne dla dzieci nieufnych i bojących się lekarzy.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
16 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *